Co powinieneś wiedzieć zanim udasz się prawnika?
Rozwód jest szczególnym rodzajem postępowania prowadzonego na gruncie prawa rodzinnego i opiekuńczego. Zakładanym rezultatem tego postępowania jest przede wszystkim rozwiązanie małżeństwa łączącego strony. Rozstrzygnięcie o rozwodzie nie jest jednak jedyną kwestią jaką strony mogą w tym postępowaniu uregulować. Oprócz rozwiązania małżeństwa sąd może w przedmiotowym postępowaniu orzec o:
- sposobie sprawowania pieczy nad małoletnim dzieckiem, w tym o ograniczeniu bądź odebraniu władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców,
- kontaktach z dzieckiem,
- alimentach na małoletnie dziecko,
- alimentach na współmałżonka (w określonych przypadkach),
- podziale majątku,
- sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, w tym także o eksmisji jednego z małżonków.
Postępowanie o rozwód ma więc co do zasady kompleksowo uregulować sytuację życiową, rodzinną i majątkową stron. Przed wizytą u prawnika warto zastanowić się jakie kwestie wymagałyby uregulowania i jaki jest oczekiwany przez Państwa rezultat postępowania. Dojście do odpowiednich wniosków na tym etapie pozwoli Państwu uniknąć dodatkowych kosztów związanych np. z późniejszym uregulowaniem władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem czy alimentów. Po orzeczeniu rozwodu każda z powyższych kwestii regulowana będzie w oddzielnym postępowaniu co będzie po Państwa stronie generować dodatkowe koszty.
Jak można się rozwieść?
Istnieją dwie możliwości.
Pierwsza z nich to rozwód bez orzekania o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Na zgodny wniosek stron sąd prowadzący postępowanie odstępuje od badania na kim ciąży wina za rozpad małżeństwa. Ogranicza się wyłącznie do badania czy w związku stron doszło do trwałego i zupełnego rozpadu więzi gospodarczej, uczuciowej i fizycznej. Odpowiedź twierdząca skutkuje rozwiązaniem małżeństwa stron przez rozwód. Przy zgodnej postawie stron postępowanie rozwodowe kończy się zazwyczaj na jednej rozprawie.
Druga możliwość to rozwód z orzeczeniem wyłącznej winy jednego z małżonków. Wniosek tej treści zgłoszony przez jedną ze stron determinuje przeprowadzenie szczegółowego postępowania dowodowego zmierzającego do ustalenia przyczyn rozpadu związku małżeńskiego i ustalenia, który z małżonków ponosi za niego winę. Powyższe wiąże się dla strony zainteresowanej takim rozstrzygnięciem z obowiązkiem dostarczenia odpowiednich dowodów (np. dokumentów, zdjęć) dla wykazania winy współmałżonka. Niejednokrotnie takie postępowanie wiąże się również z koniecznością zaangażowania osób trzecich – świadków, którzy mają wiedzę na temat okoliczności towarzyszących rozpadowi związku. Rozważając rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie jednego z małżonków należy się więc liczyć ze znacznym wydłużeniem procesu rozwodowego, a zatem i z większym nakładem środków pieniężnych.
Orzeczenie o wyłącznej winie jednego z małżonków nie służy jednak wyłącznie satysfakcji małżonka niewinnego. Rozstrzygnięcie o winie jednego z małżonków otwiera drogę do ubiegania się przez małżonka niewinnego o alimenty w przypadku, gdy orzeczenie rozwodu istotnie pogorszy jego sytuację materialną.
O tym, ile kosztuje rozwód piszemy TUTAJ.
Dlaczego my?
Adwokat Błażej Czapliński posiada szerokie doświadczenie w prowadzeniu spraw rodzinnych, w tym postępowań o rozwód. Doświadczenie zdobyte na kanwie kilkudziesięciu zakończonych prawomocnym wyrokiem postępowań o rozwód pozwala na dokładne przeanalizowanie sprawy pod kątem czasu trwania procesu i możliwych rozstrzygnięć. Odpowiednia taktyka procesowa obrana jeszcze przed wszczęciem postępowania o rozwód pozwala na osiągnięcie przez Państwa oczekiwanych rezultatów przy możliwie niskich nakładach czasu i pieniędzy.
Zapraszamy do kontaktu!