Co powinieneś wiedzieć zanim udasz się do prawnika?
Komu i od kogo przysługują alimenty?
Co do zasady uprawnionym do alimentów jest każda osoba, która nie jest w stanie samodzielnie pokryć swoich uzasadnionych potrzeb, a osobą zobowiązaną do wykonywania obowiązku alimentacyjnego (dostarczania środków utrzymania) każdy krewny w linii prostej (np. pełnoletnie dziecko względem rodzica) oraz rodzeństwo. O tym kto z rodziny w pierwszej kolejności odpowiada za wykonywanie obowiązku alimentacyjnego (alimentów) decyduje stopień pokrewieństwa (bliższy przed dalszym) oraz jego rodzaj tj. w pierwszej kolejności za wykonywanie obowiązku alimentacyjnego odpowiada zstępny (dziecko osoby uprawnionej do alimentów), a dopiero później wstępny (rodzic). Oczywiście za zaspokojenie potrzeb małoletniego dziecka jako pierwsi odpowiadają rodzice.
Jak wysokich alimentów mogę oczekiwać?
W każdym przypadku wysokość alimentów uzależniona jest od dwóch rzeczy: uzasadnionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych zdolności zobowiązanego.
Pojęcia te doczekały się licznych interpretacji przedstawicieli doktryny prawa i sądów orzekających w sprawach rodzinnych. Uzasadnione potrzeby uprawnionego (dziecka, osoby będącej w niedostatku) należy interpretować jako koszty niezbędne do zaspokojenia jego podstawowych potrzeb związanych przede wszystkim z utrzymaniem, wychowaniem, edukacją, rozwojem, leczeniem etc. W różnych rodzinach powyższe koszty można jednak oceniać inaczej. Wyznacznikiem uzasadnionych potrzeb jest tu zazwyczaj stopa, na której żyje osoba zobowiązana do płacenia alimentów. Nie może więc być tak, że osoba zobowiązana do płacenia alimentów ma obowiązek zaspokajać potrzeby uprawnionego w najniższym możliwym wymiarze, gdy sama będąc osobą majętną zaspokaja swoje potrzeby na wiele wyższym poziomie. Powyższą sytuację można odwrócić – uprawniony nie może żądać alimentów w wysokości pozwalającej mu na zaspokojenie swoich potrzeb na poziomie wyższym aniżeli czyni to wobec siebie osoba zobowiązana.
Drugim wskaźnikiem pozwalającym sądom na ustalenie wysokości alimentów są zarobkowe i majątkowe zdolności zobowiązanego. W praktyce często zdarza się, że osoby zobowiązane do płacenia alimentów (np. rodzice faktycznie niewychowujący dzieci) próbują zaniżać swoje zdolności zarobkowe i majątkowe, wykazując niedorzecznie niskie wynagrodzenia i niewiarygodnie wysokie koszty utrzymania (kredyty, koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej etc.), w ten sposób przekonując sąd do jak najniższego wymiaru alimentów. Należy wskazać, że sam fakt, że zobowiązany do płacenia alimentów osiąga niskie wynagrodzenie nie zwalnia go od obowiązku zaspokajania uzasadnionych potrzeb małoletniego. Sądy rodzinne (np. Gorzów Wlkp., Międzyrzecz, Sulęcin, Myślibórz) nie ograniczają badania zdolności majątkowych i zarobkowych osób zobowiązanych do płacenia alimentów wyłącznie do wysokości aktualnie osiąganych przez nich dochodów i kosztów związanych z ich utrzymaniem. Równie ważne są kwalifikacje zawodowe posiadane przez te osoby, ich poprzednie zatrudnienie (w szczególności za granicą), doświadczenie w danym zawodzie etc. Osoba zobowiązana ma bowiem obowiązek wykorzystywać wszystkie dostępne mu możliwości i metody do zaspokojenia uzasadnionych potrzeb uprawnionego. Co do wspomnianych wcześniej niewiarygodnie wysokich kosztów należy pamiętać, że rata kredytu nie jest w ocenie sądu zobowiązaniem ważniejszym niż rata alimentów. Wręcz przeciwnie, od lat sądy rodzinne stoją na stanowisku, że zaciągnięty kredyt nie jest dostatecznym argumentem dla niższego wymiaru alimentów.
Ile to kosztuje?
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym pozew o alimenty nie podlega opłacie sądowej. Jedynym kosztem związanym z wszczęciem i prowadzeniem sprawy są więc koszty pełnomocnika. Te z kolei ściśle wiążą się ze stopniem skomplikowania sprawy, a więc nakładami pracy jakie pełnomocnik będzie musiał dołożyć celem korzystnego dla Klienta rozstrzygnięcia sporu. Cena usługi jest więc indywidualnie negocjowana z Klientem.
Dlaczego my?
Adwokat Błażej Czapliński ma długoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw rodzinnych, w tym postępowań o alimenty na rzecz małoletnich lub członków rodziny. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc w procesach prowadzonych przed sądami w województwie lubuskim (m.in. Gorzów Wielkopolski, Międzyrzecz, Sulęcin, Słubice), wielkopolskim (Poznań, Trzcianka, Szamotuły) i zachodniopomorskim (Myślibórz, Szczecin) z powodzeniem reprezentując interesy Klientów.
Zapraszamy do kontaktu!